EVDE ENERJİ TASARRUFU YAPMAK İÇİN PRATİK BİLGİLER

Dünya üzerindeki enerji kaynaklarının giderek tükenmesi enerji tasarrufu hakkında bilinçlenmeyi gerektiriyor. Bu konuda beyaz eşya firmalarının yüksek enerji tasarruflu ürünler tasarlaması, televizyonda enerjinin doğru kullanımı hakkında kamu spotlarının yayınlanması, televizyon programlarında enerji tasarrufu için basit önerilerin verilmesi ile bilinçlenme sağlanıyor.Elektrik üretimi toplam Karbon ayak izinin  %26'sını oluşturmaktadır. Evde tüketilen elektriğinde %29'unu aydınlatma oluşturmaktadır. Bu veriler göz önüne alındığında yapacağımız ufak değişikliklerin bize kazandıracağı getirileri daha kolay anlayabiliriz. Bilinçli enerji kullanımı tasarrufun yanında daha düşük Karbon ayak izi değerlerine ulaşmamıza katkıda bulunuyor.Evde enerji tasarrufu yapabilmek için satın aldığınız beyaz eşya ve tasarruflu lambaları doğru şekilde kullanmadığınız takdirde bu ürünlerden beklediğiniz faydayı sağlayamazsınız. Ancak aydınlatmada, elektrikli ev aletleri kullanımında, ısınmada, mutfakta ve banyoda belli kurallara uyarsanız, evinizde az enerji harcar, çevrenin ve doğal kaynakların korunmasında büyük rol oynarsınız. Aydınlatma konusunda tasarruf yapmanızı sağlayacak önerilerimizi bulabilirsiniz.

 

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu

Aydınlatmada tasarruflu ampullerin kullanımı ile elektrik tüketiminde önemli oranda düşüşler görülüyor. Bunun yanında ışıkları bilinçli bir şekilde kullandığınızda, özellikle karanlık gün sayısının fazla olduğu şu günlerde evinizde yüksek oranda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 

  • Ev içinde kullanmadığınız alanların ışıklarını boş yere açık bırakmak önemli bir enerji kaybıdır. Hava aydınlıkken yapabileceğiniz işleri hava karardığında yapmak da fazla enerji tüketiminde tasarruf sağlar.

  • Özellikle dekorasyon amaçlı kullanılan aydınlama ürünlerinde şapkalı avize, abajur ve lambaderlerde koyu renk seçilmemelidir. Bu tip ürünlerde başka aydınlatma ürünlerine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Açık renkler ışığı daha iyi geçirir ve ışığı kısarak daha tasarruflu bir enerji kullanımı yapmış olursunuz.

  • Tasarruflu ampuller %85 enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

  • Bulunduğunuz mekanda herhangi bir iş yapmıyorsanız, tavan aydınlatma armatürü kullanmak yerine, kısmi aydınlatma yapabilirsiniz.

  • Avizede birkaç tane ampul kullanmak yerine tek ve büyük ampul kullanmak enerji tasarrufu sağlar.

  • Işığı kolayca ve çok kademeli ayarlayan ekipmanlar kullanmak gereken ışık miktarını kullanarak tasarruf yapmanıza yardımcı olur.


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.